Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 Apr 29th to May 7th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2011

Videos (276)
View
+
Photos (367)
View
+
Articles (16)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2011

Florida FHSAA Outdoor State Championships

Class 1A – Friday, April 29
Class 2A – Saturday, April 30
Class 3A – Friday, May 6
Class 4A – Saturday, May 7

 

2011 Results - 4A Florida FHSAA Outdoor State Championships

Published by
DrBob   on May 8 2011, 04:55 AM
Florida FHSAA Outdoor State Championships
Apr 29, 2011 to May 7, 2011
Winter Park, FL, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 200m 1AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Knauf, Benjamin 11 Santa Fe Catholi 21.87 nwi 1  
2 Farquharson, Johnath 12 Orlando Christia 22.02 nwi 1  
3 Williams, Lee 11 Maclay 22.21 nwi 1  
4 Marshall, Bilal 11 Dade Christian 22.50 nwi 1  
5 Bell, Keivon 12 Moore Haven 22.53 nwi 1  
6 Smith, Ivory 11 Baker 22.74 nwi 1  
7 Eutsay, Xavier 11 Sneads 23.30 nwi 1  
-- Bryant, Montrell 10 Hawthorne FS nwi 1  
 
Mens 200m 1AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Williams, Lee 11 Maclay 21.91 nwi 2  
2 Marshall, Bilal 11 Dade Christian 22.02 nwi 1  
3 Knauf, Benjamin 11 Santa Fe Catholi 22.30 nwi 2  
4 Smith, Ivory 11 Baker 22.34 nwi 1  
5 Bryant, Montrell 10 Hawthorne 22.36 nwi 2  
6 Bell, Keivon 12 Moore Haven 22.46 nwi 1  
7 Eutsay, Xavier 11 Sneads 22.56 nwi 1  
8 Farquharson, Johnathan 12 Orlando Christia 22.57 nwi 1  
9 Alls, Terrence 10 Dade Christian 22.67 nwi 2  
10 Davis, N'Namdi 10 Port Saint Joe 22.69 nwi 2  
11 Batten, Aaron 10 Dade Christian 22.71 nwi 2  
12 Howard, Evan 10 Northside Christ 22.82 nwi 1  
13 Davis, Robert 10 Carrollwood Day 22.85 nwi 1  
14 Roberts, Alex 10 Community Christ 22.91 nwi 2  
15 Jenkins, Domonique 11 P.K. Yonge 22.94 nwi 1  
16 Hylton, Lloyd 10 First Academy 23.56 nwi 2  
 
Mens 200m 2AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Watkins, Sammy 12 South Fort Myers 21.11 -1.8 1  
2 Whitfield, Levonte 10 Jones 21.35 -1.8 1  
3 Ellis, Lachaddrick 12 Taylor County 21.47 -1.8 1  
4 Wright, Antwan 11 Suncoast Communi 21.56 -1.8 1  
5 Ways, Ceolamar 10 Nease 21.74 -1.8 1  
6 Scott, Avery 12 Episcopal (Jacks 21.99 -1.8 1  
7 Campbell, Devondre 12 Cypress Lake 22.03 -1.8 1  
8 Diggs, Devin 10 Strawberry Crest 24.70 -1.8 1  
 
Mens 200m 2AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Scott, Avery 12 Episcopal (Jacks 21.51 -0.2 2  
2 Watkins, Sammy 12 South Fort Myers 21.53 +1.5 1  
3 Ellis, Lachaddrick 12 Taylor County 21.75 -0.2 2  
4 Ways, Ceolamar 10 Nease 21.83 +1.5 1  
5 Wright, Antwan 11 Suncoast Communi 21.84 -0.2 2  
6 Whitfield, Levonte 10 Jones 21.85 +1.5 1  
7 Campbell, Devondre 12 Cypress Lake 22.12 +1.5 1  
8 Diggs, Devin 10 Strawberry Crest 22.42 -0.2 2  
9 Barnes, Demetrius 12 Bay 22.44 -0.2 2  
10 Patten, Nigel 09 Booker T. Washin 22.48 +1.5 1  
11 WASHINGTON, JAYLEN 12 Monsignor Edward 22.50 -0.2 2  
12 Decomo, Ronald 11 Poinciana 22.56 +1.5 1  
13 Wells, Terrance 10 Monsignor Edward 22.60 +1.5 1  
14 Butler, Johnathan 12 James S Rickards 23.02 -0.2 2  
-- Fray, Tyjuan 12 Trinity Catholic DNF -0.2 2  
 
Mens 200m 3AAdaptive Sport Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gray, Damarius 12 Fort Pierce Cent 53.27 +0.3 1  
 
Mens 200m 3AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Kendal 9 Stanton College 21.40 +0.3 1  
2 Simmons, Taurus 11 Wolfson 21.58 +0.3 1  
3 Brown, Anthony 11 Hillsborough 21.60 +0.3 1  
4 Clark, James 10 New Smyrna Beach 21.80 +0.3 1  
5 Patterson, Yosmani 12 Miami Jackson 21.85 +0.3 1  
6 Horner, Alfonso 11 Belen Jesuit Pre 21.92 +0.3 1  
7 Moate, Eric 10 Spoto 22.05 +0.3 1  
8 Frett, Mahai 12 Eastside 22.42 +0.3 1  
 
Mens 200m 3AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Simmons, Taurus 11 Wolfson 21.59 +0.0 2  
2 Williams, Kendal 9 Stanton College 21.78 -0.8 1  
3 Brown, Anthony 11 Hillsborough 21.91 -0.8 1  
4 Clark, James 10 New Smyrna Beach 21.95 +0.0 2  
5 Horner, Alfonso 11 Belen Jesuit Pre 22.00 +0.0 2  
6 Patterson, Yosmani 12 Miami Jackson 22.24 -0.8 1  
7 Frett, Mahai 12 Eastside 22.26 +0.0 2  
8 Moate, Eric 10 Spoto 22.30 +0.0 2  
9 Washington, Shedrick 12 West Port 22.33 -0.8 1  
10 Nelson, charles 9 Seabreeze 22.39 -0.8 1  
11 Williams, Roshard 11 Lincoln 22.44 -0.8 1  
12 Carnes, Brandon 10 Manatee 22.63 +0.0 2  
13 Young, Thomas 12 Lehigh Senior 22.68 -0.8 1  
14 Brown, Ryan 11 Dillard 23.16 -0.8 1  
15 Tyson, Devan 12 Vanguard 23.30 +0.0 2  
16 McHome, Delvin 12 Dwyer 23.67 +0.0 2  
 
Mens 200m 4AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bracy, Marvin 11 Boone 21.24 -2.7 1  
2 Unknown Athlete 12 St Thomas Aquina 21.50 -2.7 1  
3 Brown, Darryl 12 American 21.51 -2.7 1  
4 Henderson, kahlil 10 South Broward 21.68 -2.7 1  
5 Glover, Reggie 10 Dr Phillips 21.99 -2.7 1  
6 Blanford, Jenove 12 South Broward 22.01 -2.7 1  
-- Unknown Athlete 11 St Thomas Aquina DNF -2.7 1  
-- Cue, Tyler 12 Flagler Palm Coa DQ -2.7 1  
 
Mens 200m 4AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bracy, Marvin 11 Boone 21.30 -1.4 2  
2 Unknown Athlete 11 St Thomas Aquina 21.49 -1.7 1  
3 Unknown Athlete 12 St Thomas Aquina 21.53 -1.4 2  
5 Brown, Darryl 12 American 21.59 -1.4 2  
7 Henderson, kahlil 10 South Broward 21.60 -1.4 2  
4 Glover, Reggie 10 Dr Phillips 21.97 -1.7 1  
6 Blanford, Jenove 12 South Broward 21.99 -1.7 1  
8 Cue, Tyler 12 Flagler Palm Coa 22.02 -1.4 2  
9 Hubbard, Jalin 10 Northeast 22.21 -1.7 1  
10 Fleurant, Stanley 12 Homestead Senior 22.34 -1.4 2  
11 Jones, David 11 St Petersburg 22.39 -1.4 2  
12 Bermudez, Ryan 10 Miami Springs Sr 22.39 -1.4 2  
13 Absolu, Gilbert 12 Flagler Palm Coa 22.40 -1.7 1  
14 Nelson, Curtis 12 Miami Southridge 22.88 -1.7 1  
15 Shanklin, Grergory 12 Chamberlain 22.99 -1.7 1  
-- Holloway, Brandon 11 Alonso FS -1.7 1  
 
Womens 200m 1AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Mychae 11 Graceville High 25.46 nwi 1  
2 Hani, Abby 10 Lake Mary Prep 25.51 nwi 1  
3 Olds, Asia 11 Northside Christ 25.76 nwi 1  
4 Dixon, Kandice 12 P.K. Yonge 25.84 nwi 1  
5 Robbins, Maya 9 Port Saint Joe 26.23 nwi 1  
6 Allen, Alyssa 12 St. Stephens Ev 26.41 nwi 1  
7 Sapp, Monica 11 NW Christian 26.45 nwi 1  
8 Bosket, Karmen 12 Westminster Acad 27.29 nwi 1  
 
Womens 200m 1AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Hani, Abby 10 Lake Mary Prep 25.28 nwi 2  
2 Williams, Mychae 11 Graceville High 25.35 nwi 1  
3 Olds, Asia 11 Northside Christ 25.62 nwi 1  
5 Dixon, Kandice 12 P.K. Yonge 25.69 nwi 1  
4 Sapp, Monica 11 NW Christian 25.88 nwi 2  
6 Allen, Alyssa 12 St. Stephens Ev 26.14 nwi 2  
7 Robbins, Maya 9 Port Saint Joe 26.18 nwi 2  
8 Bosket, Karmen 12 Westminster Acad 26.18 nwi 1  
9 Mcqueen, Darrielle 9 North Florida Ch 26.49 nwi 2  
10 Cox, Madison 9 Cambridge Christ 26.50 nwi 1  
11 Smith, Hannah 10 Evangelical Chri 26.69 nwi 1  
12 Nichols, Caroline 11 Westminster Acad 26.77 nwi 1  
13 Ponce, Jennifer 11 Dade Christian 26.96 nwi 2  
14 McKenzie, Paige 10 Trinity Prep 27.16 nwi 1  
15 Larry, Fanequa 12 Port Saint Joe 27.37 nwi 2  
16 Adams, India 11 Holy Trinity (Me 27.47 nwi 2  
 
Womens 200m 2AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Freeman, Octavious 12 Lake Wales 23.64 -1.5 1  
2 Hill, Deanna 9 Lake Highland Pr 24.37 -1.5 1  
3 Spaulding, Diamond 8 American Heritag 24.52 -1.5 1  
4 Hadley, Sabria 10 Lake Wales 24.99 -1.5 1  
5 Folston, Jazzmine 10 Cocoa 25.07 -1.5 1  
6 Tabor, Kyri 11 Hallandale 25.17 -1.5 1  
7 Gilbert, Ravin 11 Wesley Chapel 25.18 -1.5 1  
8 Sandifer, Jasmine 11 Jones 25.50 -1.5 1  
 
Womens 200m 2AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Freeman, Octavious 12 Lake Wales 24.49 +0.4 1  
2 Hill, Deanna 9 Lake Highland Pr 24.56 +0.4 2  
3 Spaulding, Diamond 8 American Heritag 24.69 +0.4 2  
5 Tabor, Kyri 11 Hallandale 24.70 +0.4 2  
7 Folston, Jazzmine 10 Cocoa 24.85 +0.4 2  
4 Gilbert, Ravin 11 Wesley Chapel 24.89 +0.4 1  
6 Hadley, Sabria 10 Lake Wales 24.90 +0.4 1  
8 Sandifer, Jasmine 11 Jones 25.01 +0.4 2  
9 Jackson, Camree 12 Hallandale 25.18 +0.4 1  
10 Gray, Keanna 11 Raines 25.35 +0.4 2  
11 Wilson, Caitlin 9 Godby 25.37 +0.4 1  
12 Crittenden, Brittany 11 South Walton 25.77 +0.4 1  
13 Cherisme, Mirlin 10 Golden Gate 25.88 +0.4 1  
14 Dixon, Chelse 12 Raines 26.07 +0.4 1  
15 Lasane, Shannen 10 Immokalee 26.61 +0.4 2  
-- Parrish, Deja 09 American Heritag FS +0.4 2  
 
Womens 200m 3AAdaptive Sport Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Rausin, Arielle 11 North Fort Myers 51.25 +1.3 1  
 
Womens 200m 3AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reynolds, Robin 11 Miami Jackson 23.95 +0.1 1  
2 Jiles, Jokira 12 Cape Coral 24.26 +0.1 1  
3 Bell, Latorria 12 Pine Forest 24.73 +0.1 1  
4 Bryant, Shalaneya 12 Kathleen 24.87 +0.1 1  
5 Bertling, Karissa 12 Ridgewood 24.89 +0.1 1  
6 Irving, Vernetia 12 Fort Lauderdale 25.22 +0.1 1  
7 Jackson, Kadeidra 11 Gainesville 25.45 +0.1 1  
8 Lewis, Monique Nica 12 Miami Norland 25.57 +0.1 1  
 
Womens 200m 3AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Reynolds, Robin 11 Miami Jackson 24.16 +1.0 1  
2 Jiles, Jokira 12 Cape Coral 24.34 +0.8 2  
3 Bell, Latorria 12 Pine Forest 24.73 +0.8 2  
4 Lewis, Monique Nica 12 Miami Norland 25.05 +1.0 1  
5 Bertling, Karissa 12 Ridgewood 25.08 +0.8 2  
7 Jackson, Kadeidra 11 Gainesville 25.09 +0.8 2  
6 Irving, Vernetia 12 Fort Lauderdale 25.13 +1.0 1  
8 Bryant, Shalaneya 12 Kathleen 25.15 +1.0 1  
9 Diggs, Raven 10 Lincoln 25.25 +0.8 2  
10 Lopez, Asten 11 Crestview 25.33 +1.0 1  
11 Grooms, Dasha 11 Palmetto 25.45 +1.0 1  
12 Keys, Sharell 10 Lakewood 26.09 +1.0 1  
13 Robbins, Tuskia 12 Miami Central 26.12 +0.8 2  
14 Little, Wilena 9 Springstead 26.32 +0.8 2  
15 Wilson, Di'Kerria 10 Kathleen 26.59 +1.0 1  
-- Ordway, Jorian 10 Hillsborough DNF +0.8 2  
 
Womens 200m 4AAdaptive Sport Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Currotto, Amy   Countryside Seni 46.99w +2.8 1  
 
Womens 200m 4AVarsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gaither, Tynia 12 Kissimmee-Osceol 23.75 -3.3 1  
2 Sanders, Shayla 11 Boyd Anderson 24.24 -3.3 1  
3 Davis-White, Kali 10 Boyd Anderson 24.59 -3.3 1  
4 Morrison, Ebony 10 Miami Southridge 24.87 -3.3 1  
5 Clark, Atarah 11 Kissimmee-Osceol 24.97 -3.3 1  
6 Middleton, Kededra 11 Miami Northweste 25.29 -3.3 1  
7 Fluellen, Phillicia 11 Palm Bay 25.37 -3.3 1  
8 Freeman, DerRenae 11 West Orange 25.38 -3.3 1  
 
Womens 200m 4AVarsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Gaither, Tynia 12 Kissimmee-Osceol 23.66w +2.1 2  
3 Davis-White, Kali 10 Boyd Anderson 23.76w +2.1 2  
2 Sanders, Shayla 11 Boyd Anderson 24.29 +0.7 1  
4 Clark, Atarah 11 Kissimmee-Osceol 24.41 +0.7 1  
5 Fluellen, Phillicia 11 Palm Bay 24.41w +2.1 2  
7 Middleton, Kededra 11 Miami Northweste 24.61w +2.1 2  
8 Freeman, DerRenae 11 West Orange 24.63w +2.1 2  
6 Morrison, Ebony 10 Miami Southridge 24.83 +0.7 1  
9 Ellis, Kendall 09 St Thomas Aquina 24.88w +2.1 2  
10 Miller, Bianca 11 Palm Bay 24.90w +2.1 2  
11 Simpkins, Deterrica 9 Pinellas Park Se 25.00w +2.1 2  
12 Bullock, Dominique 09 Miami Southridge 25.58 +0.7 1  
13 Wright, Shannon 12 Coral Reef Senio 25.88 +0.7 1  
14 Fantroy, Quatasia 10 Alonso 27.56 +0.7 1  
-- Goodson, Bria 12 Orange Park DNF +0.7 1  
-- Butler, Sharni 12 Boyd Anderson DNF +0.7 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men 1A - Varsity - Team Rankings - 17Events Scored =============================================================================== 1) Trinity Prep (Winter Park) 73 2) Maclay School 56 3) Holy Trinity (Melbourne) 47 4) Admiral Farragut (St Pete 28 4) Evangelical Christian (Ft 28 6) Santa Fe Catholic Lakelan 27 6) Dade Christian 27 8) Northside Christian 26 9) Orlando Christian Prep 25 10) Circle Christian (Orlando 21 11) John Carroll (Fort Pierce) 20 12) Upperroom Christian 19 13) Sneads High School 18 14) Mount Dora Bible 16.50 15) Baker 16 15) Moore Haven 16 17) Hamilton County 15 18) Graceville High School 12 19) Florida Christian 10 20) Indian Rocks Christian 9 20) West Gadsden MS/HS 9 22) Melbourne Central Catholi 8 22) Calvary Christian (FtL) 8 22) King's Academy (West Palm 8 25) Providence (Jacksonville) 7 25) Out-Of-Door (Sarasota) 7 27) Community School of Naples 6 27) Benjamin (North Palm Beac 6 27) Port St. Joe HS 6 27) Trenton 6 27) Freeport 6 32) Coral Springs Christian 5 32) Lakeland Christian School 5 32) P.K. Yonge School 5 32) Tampa Prep 5 32) Oak Hall School 5 32) Community Christian (Stuar 5 32) Father Lopez (Daytona Bea 5 39) Fort Meade HS 4 39) Pensacola Christian 4 39) Lake Mary Prep 4 42) Westminster Academy 3.50 43) Wildwood 3 43) Archbishop Curley 3 43) Bishop Snyder (Jacksonvill 3 43) Berean Christian (West Pa 3 47) Carrollwood Day HS 2 47) St John Neumann (Naples) 2 47) Jefferson County MS/HS 2 47) Highlands Christian 2 51) St. Joseph (St. Augustine) 1 51) Palmer Trinity 1 51) Branford 1 Men 1A - Adaptive Sport - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) Trenton 10 Women 2A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) American Heritage 92 2) Lake Wales High School 50 3) Cocoa Beach Jr/Sr High Sch 28 3) Hallandale 28 3) Bolles (Jacksonville) 28 6) Episcopal (Jacksonville) 27 6) Jones (Orlando) 27 8) George Steinbrenner 24 8) Estero HS 24 10) Raines (Jacksonville) 21 11) Pope John Paul II 20 12) Dunbar 18.50 13) Key West 17.50 14) Lake Highland Prep 17 15) Lely 16 15) Godby HS 16 15) Bishop Kenny (Jacksonville 16 18) Ransom Everglades 12 18) Cardinal Gibbons 12 18) Rockledge High School 12 21) Archbishop McCarthy 11 21) Archbishop Carroll 11 21) Middleton 11 21) Cocoa High School 11 25) Monsignor Pace 10 25) Andrew Jackson (Jacksonvi 10 27) Florida High School 9 27) University School 9 29) Crystal River 8 30) Pine Crest 6 30) Bay HS 6 32) Tenoroc High School 5 32) Frostproof High School 5 32) West Florida Tech HS 5 32) Lake Nona 5 36) Satellite High School 4 36) Astronaut High School 4 36) Wesley Chapel 4 39) Titusville High 3 39) Wakulla HS 3 39) Lincoln Park Academy (Ft P 3 39) North Broward Prep 3 39) Ribault (Jacksonville) 3 44) Fort White 2 45) Mount Dora 1 45) Holy Names 1 45) Rickards High School 1 45) Trinity Catholic 1 45) South Fort Myers HS 1 Men 2A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Godby HS 65 2) Jones (Orlando) 47 3) Episcopal (Jacksonville) 39 4) Ponte Vedra HS 35 5) South Fort Myers HS 32 6) Suncoast 26 7) Nease (Ponte Vedra) 24 8) Jesuit 22 9) Cocoa High School 19 10) Cypress Lake HS 16 10) Hallandale 16 12) South Sumter 15 12) Miami Washington 15 12) North Broward Prep 15 15) Middleton 14 15) Golden Gate HS 14 15) Satellite High School 14 18) Trinity Catholic 12 19) Astronaut High School 11 19) Rickards High School 11 21) Wesley Chapel 10 21) West Florida Tech HS 10 21) Fort White 10 21) Pasco 10 21) Ransom Everglades 10 21) Estero HS 10 27) Raines (Jacksonville) 9 28) George Steinbrenner 8 28) East Gadsden HS 8 28) Cocoa Beach Jr/Sr High Sc 8 28) Florida High School 8 28) Ribault (Jacksonville) 8 33) Taylor County HS 7 34) LaSalle 6 34) Pensacola Catholic HS 6 34) American Heritage 6 37) Matanzas HS 5 37) Sante Fe (Alachua) 5 37) Rockledge High School 5 37) Booker 5 37) Lake Nona 5 42) Cardinal Gibbons 4 42) Walton High School 4 42) Clay (Green Cove Springs) 4 45) Lake Highland Prep 3 45) Robinson 3 45) Strawberry Crest 3 45) South Walton HS 3 45) Monsignor Pace 3 50) Anclote HIgh School 2 50) LaBelle HS 2 50) Key West 2 50) Pine Crest 2 50) Archbishop McCarthy 2 55) Bolles (Jacksonville) 1 55) Dreyfoos 1 55) Villages 1 Women 3A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Pine Forest HS 59 2) Miami Jackson 51 3) Chiles 43 4) Miami Central 41 5) Fort Lauderdale 30 5) Brooksville Central HS 30 7) Miami Norland 26 8) Lakewood Ranch HS 21 9) Kathleen HS 20 9) Dillard 20 11) Edgewater (Orlando) 18 11) Cape Coral 18 13) Bellview 17 14) Lakewood HS 16 15) Sebastian River 14 16) Gainesville 13 16) Lake Region HS 13 18) Hillsborough (Tampa) 12 18) Land O Lakes HS 12 20) Milton HS 11 20) Durant (Plant City) 11 22) Largo HS 10 22) Stanton College Prep (Jax) 10 24) Lecanto 9 24) George Jenkins HS 9 26) Barron Collier HS 8 26) Oviedo 8 28) Fort Myers HS 7 28) King (Tampa) 7 30) Celebration 6 30) Lake Weir (Ocala) 6 30) Mitchell HS 6 33) Niceville 5 33) Palmetto 5 33) Ridgeview (Orange Park) 5 33) Winter Haven HS 5 33) Boca Ciega HS 5 38) Fort Walton Beach 4.75 39) Wolfson (Jacksonville) 4 39) Charlotte (Punta Gorda) 4 39) Creekside HS 4 39) Ridgewood HS 4 39) Ed White HS 4 39) Pensacola HS 4 45) Palm Beach Lakes 3 45) Gulf Coast High School 3 45) Pedro Menendez HS 3 45) Lincoln 3 45) Zephyrhills HS 3 50) Osceola HS (Seminole) 2 50) Atlantic Coast High School 2 52) Jensen Beach 1 52) Naples HS 1 52) Harmony 1 55) Merritt Island 0.75 55) Choctawhatchee 0.75 55) Venice HS 0.75 Women 3A - Adaptive Sport - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 30 Men 3A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Charlotte (Punta Gorda) 53 2) Palm Beach Lakes 33 3) Hillsborough (Tampa) 32 4) Lake Weir (Ocala) 24 5) Dwyer 23.50 6) Celebration 22 6) Edgewater (Orlando) 22 8) Miami Central 21 9) Stanton College Prep (Jax) 18 9) Fort Myers HS 18 9) Pine Forest HS 18 9) Creekside HS 18 9) East Lee 18 14) New Smyrna Beach 16 14) Escambia HS 16 16) Mitchell HS 15.50 17) Belen Jesuit 14 17) Miami Norland 14 19) Viera (Melbourne) 12 19) Lincoln 12 19) Dillard 12 22) Sebastian River 11 22) Plant City 11 22) Wolfson (Jacksonville) 11 25) Miami Jackson 10 25) Barron Collier HS 10 25) West Port (Ocala) 10 25) Winter Haven HS 10 25) Seabreeze (Daytona Beach) 10 25) Lakewood HS 10 31) Lemon Bay (Englewood) 9.50 32) Terry Parker 8 33) Wiregrass Ranch HS 7 33) Crestview 7 33) Lakeland HS 7 36) Fort Lauderdale 6 36) Gainesville 6 36) Ridgeview (Orange Park) 6 39) Fort Walton Beach 5.50 40) Merritt Island 5 40) Kathleen HS 5 40) Citrus (Inverness) 5 40) Leon 5 40) Jensen Beach 5 45) Bellview 4 45) Venice HS 4 45) Ridge Community HS 4 45) Niceville 4 49) St. Augustine HS 3.50 50) Robert E. Lee Senior High 3 50) Jeffereson (Tampa) 3 50) Navarre HS 3 50) Oak Ridge (Orlando) 3 54) Spoto (Riverview) 2 54) George Jenkins HS 2 54) Ridgewood HS 2 54) Ida S. Baker HS 2 54) Bartram Trail HS 2 59) Dunedin HS 1.50 60) Stranahan 1 60) Gulf Breeze HS 1 60) Eastside HS 1 60) Palmetto Ridge HS 1 60) Martin County 1 Men 3A - Adaptive Sport - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Fort Pierce Central 30 Women 4A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Northwestern 112 2) Boyd Anderson 44 3) Osceola (Kissimmee) 39 4) St. Thomas Aquinas 37 5) Santaluces (Lantana) 28 6) South Dade (Homestead) 24 7) Dr. Phillips HS 21 7) Miami Southridge 21 9) Wekiva HS 20 10) Melbourne 18 11) Mandarin HS 17 11) Lake Mary 17 13) Olympia (Orlando) 16 13) Riverview HS 16 15) Lourdes 14 15) Winter Park 14 15) Cypress Bay 14 18) Palm Beach Central (Welli 12 18) Nova 12 20) West Orange HS 11 21) Plantation 10 21) Coral Reef (Miami) 10 23) Lake Worth 9 23) Dr. Krop 9 25) Blanche Ely 8 25) Hagerty (Oviedo) 8 27) Coral Springs 7 27) Winter Springs 7 29) Palm Bay (Melbourne) 6 29) Vero Beach 6 29) Royal Palm Beach 6 32) Ferguson 5 32) Lake Brantley 5 32) Orange Park 5 35) Plant (Tampa) 4 35) East Ridge HS 4 35) Sarasota 4 35) Douglas 4 35) Boone (Orlando) 4 35) Seminole Ridge (Loxahatch 4 41) Varela (Miami) 3 41) Apopka 3 41) Miramar 3 41) West Broward 3 41) Flanagan 3 41) Evans (Orlando) 3 47) Clearwater HS 2 47) Park Vista (Lake Worth) 2 47) Coconut Creek 2 47) Taravella 2 51) Spruce Creek 1 51) Palm Beach Gardens 1 51) Colonial (Orlando) 1 51) Wharton 1 51) Riverview (sarasota) 1 Women 4A - Adaptive Sport - Team Rankings - 3 Events Scored =============================================================================== 1) Countryside HS 30 Men 4A - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) St. Thomas Aquinas 63 2) Northwestern 56 3) Columbus 40 3) Boone (Orlando) 40 5) Dr. Phillips HS 38 6) John I. Leonard (Greenacr 30 7) Countryside HS 25 8) Flanagan 24 8) American (Hialeah) 24 10) Carol City 22 11) Blanche Ely 21 11) Lake Brantley 21 13) South Broward 12 13) Park Vista (Lake Worth) 12 15) Coral Springs 10 15) Boyd Anderson 10 15) Sarasota 10 15) Plant (Tampa) 10 19) Coral Glades 9 19) Miami Southridge 9 19) Colonial (Orlando) 9 22) Wekiva HS 8 22) Buchholz HS 8 22) Coral Park 8 22) Timber Creek (Orlando) 8 22) Pinellas Park HS 8 22) Chamberlain HS 8 28) Alonso (Tampa) 7 28) Varela (Miami) 7 28) Flagler Palm Coast HS 7 28) Homestead 7 28) Winter Park 7 28) Mandarin HS 7 28) Deland 7 35) Coconut Creek 6 35) Orange Park 6 37) Everglades 5 37) Northeast 5 39) South Plantation 4 39) Olympia (Orlando) 4 39) Jupiter 4 39) West Broward 4 39) St. Petersburg HS 4 44) Bayside (Palm Bay) 3 44) Seminole (Sanford) 3 44) Newsome (Lithia) 3 44) Northeast HS (St. Petersbu 3 44) Douglas 3 49) Seminole HS 2 49) Brandon HS 2 51) Melbourne 1 51) Coral Reef (Miami) 1 51) Middleburg HS 1 51) Western (Davie) 1 51) Apopka 1 51) Osceola (Kissimmee) 1

 


 
 
Post as: 
History for Florida FHSAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 175 21 2667  
2013 1 84 48 1119  
2012 1 175 34 5269  
2011 5 276 16 367  
2010 2 67 2    
2009 1 57 10    
2002 1   1    
2001 1 38 1